در میان شهرهای رنگارنگ ایران زیبا ، کاشان یکی از توریستی ترین مقاصد است که هر ساله تعداد قابل توجهی از گردشگران را به سوی خود می کشاند و لحظاتی خوش را برای‌شان رقم می زند. این شهر به واسطه وجود خانه های تاریخی از شهرت خاصی برخوردار است و ویژگی های معماری خاص خود را دارد. علاوه بر این، وجود اثری جهانی همچون باغ فین، بر اهمیت این شهر می افزاید و آن را در لیست مقاصد پرطرفدار قرار می دهد که حتی گردشگرانی را از آن سوی مرزها راهی ایران می کند.

به دلیل اهمیت این شهر از نظر گردشگری بر آن شدیم تا اطلاعاتی را در مورد آن به شما ارایه دهیم و قدمی در شناخت بهتر این شهر برداریم. در این مطلب قصد داریم یک معرفی جامع از کاشان و جاذبه هایش داشته باشیم تا دیدی کلی نسبت به این شهر به دست آورید و در سفر به آن دچار سردرگمی نشوید.

با ترپ تیم همراه باشید تا از شهر زیبای کاشان بیشتر بدانید و با گوشه ای از این مرز و بوم آشنا شوید…..

کاشان

در اراضی كشاورزی کاشان پنبه غلات، چغندر قند، صیفی جات و سبزی كشت میشود. ضمنا باغهای گل محمدی و گلاب گیری از معروفترین تولیدات شهرستان میباشد. از مهمترین صنایع دستی استان میتوان از انواع قالی پشمی ، كرك و ابریشم نام برد. این شهرستان از معروفترین قالیبافان ایران بهره مند است. طرح ها و نقش های آن معروف و مرغوبیت آن جهانی است و از صادرات مهم ایران به شمار می رود. در ضمن صنایع ریسندگی بافندگی ، بافت انواع فرشهای ماشینی، تولیدات قند، بلور سازی و پلاستیك را میتوان نام برد. معادن متعددی نیز در سطح شهرستان در حال بهره برداری می باشد كه معادن نمك و سنگ آن معروف میباشد. در نیمه دوم قرن نهم و نیمه اول قرن دهم هجری پارچه های ابریشمی كاشان شهرت بسیار داشت.

مسجد جامع کاشان

اطلاعات گردشگری

پیش از آنکه راهی کاشان شوید بهتر است از آنچه که در این شهر انتظارتان را می کشد، خبردار شوید تا بتوانید برنامه ریزی درستی داشته باشید. در ادامه مختصری در مورد گردشگری کاشان صحبت می کنیم.

همچنین ترپ تیم آماده ارایه انواع خدمات رزرو ویلا و خدمات گردشگری برای مسافران عزیز می باشد

آداب و رسوم

در کاشان و اطراف آن شاهد برگزاری مراسم مختلفی هستیم که هر یک ریشه ای دارند و به دلیل خاصی اجرا می شوند. یکی از ویژگی های فرهنگی مردم کاشان اهمیت مناسبت های مذهبی برای آنهاست. اعیاد به شکلی ویژه در این شهر گرامی داشته می شوند و مراسم محرم و عزاداری های آن حال و هوایی خاص در این شهر دارد

کاشان

نخل گردانی:

آیین نخل گردانی یکی از رسوم مذهبی در شهرهای کویری است و مردم کاشان نیز آن را به باشکوه ترین شکل اجرا می کنند. نخل نوعی سازه چوبی است که نماد تابوت حسین بن علی، امام سوم شیعیان به شمار می رود و توسط ده ها تن از مردم در روز عاشورا و دیگر ایام سوگواری بلند شده و در خیابان ها چرخانده می شود

قالیشویان:

هر ساله با نزدیک شدن به دومین جمعه ماه مهر، تکاپویی در میان مردم فین کاشان و ساکنان روستای خاوه اردهال می افتد که نشان از فرا رسیدن زمان برگزاری مراسم قالیشویان دارد. این مراسم برای زنده نگه داشتن یاد امامزاده سلطان علی بن محمد باقر (ع)،  فرزند بلافصل پنجمین امام شیعیان حضرت محمد باقر ( ع)، در آستان مقدس این امامزاده بزرگوار در مشهد اردهال برگزار می شود

قالیشویان تنها آیین مذهبی در دنیای اسلام است که زمان انجام آن به تاریخ شمسی مشخص شده و پس از گذشت سالیان بسیار، هنوز هم شکوه و عظمت خاصی را به نمایش می گذارد. به عقیده کارشناسان، دیرینگی و تاریخی بودن این مراسم و جنبه های فرهنگی و اجتماعی آن، شایستگی ثبت در فهرست میراث ناملموس یونسکو را داشته است و به همین سبب نام آن از دسامبر ۲۰۱۲ در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد.

گلاب گیری:

این مراسم مشهور ترین مراسم کاشان است و همه ساله از نیمه‌های اردیبهشت تا نیمه‌های خرداد در بخش‌های مختلف کاشان و شهرهای اطراف آن برگزار و در طی آن از گل‌های محمدی گلاب تهیه می‌شود. بیش از یک میلیون نفر گردشگر در زمان برگزاری این مراسم به کاشان می روند و این رسم جالب را از نزدیک می بینند.

ماه رمضان در کاشان:

از آنجا که مردمان کاشان به سنت های مذهبی پایبندند، ماه رمضان در این شهر حال و هوای خاصی دارد و برخی مراسم جالب در آن برگزار می شود. خانه تکانی و غبار روبی مساجد از جمله رسوم قدیمی مردم در آستانه ماه مبارک رمضان است که آداب خاصی دارد. تهیه ترشی ها و مرباهای خانگی زنان خانه دار از دیگر رسوم این ماه است که پیش از رسیدن ماه رمضان صورت می گیرد تا به هنگام سحری و افطار طعم تازه ای به لحظات کاشانی ها بدهند.

ماه رمضان قداست خاصی برای مردم کاشان دارد؛ به طوری که به ندرت در این ماه جشن یا آیین سرور برگزار می شود. آنها بر این باورند که ماه رمضان، ماه دعا و نیایش و نزدیکی به خداست. دعای افطار و سحرخوانی از رسوم قدیمی کاشانی هاست که هنوز هم توسط برخی از پیرمردان رسم برگزار می شود و صدای آنها در کوچه‌های تاریخی این شهر می پیچد. آش جو از خوردنی های معروف این ماه در کاشان است و شربت خاکشیر در سفره مردم کاشان دیده می شود.

مکان های دیدنی:

کاشان شهری با تاریخ کهن است و در هر گوشه اش می توان جاذبه ای تاریخی را دید. نام بردن از تمامی دیدنی های این شهر در این مجال نمی گنجد اما در ادامه به مهمترین آنها اشاره می کنیم:

کاشان

باغ فین:

از این باغ می توان به عنوان مهمترین جاذبه کاشان نام برد چرا که تنها اثر تاریخی در این شهر است که نامش در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد. این باغ اتفاقات تاریخی بسیاری را به خود دیده که از میان آنها می توان به قتل امیرکبیر در حمام آن اشاره کرد.

خانه های تاریخی:

کاشان خانه های تاریخی متعددی در خود دارد که هر یک چهره ای خاص را به نمایش گذاشته اند. معروف ترین آنها خانه طباطبایی هاست که لقب عروس خانه های ایران را به دوش می کشد و پس از آن می توان از خانه عباسیان نام برد که شاهکاری در معماری به شمار می رود. خانه بروجردی ها نیز از دیگر خانه های تاریخی این شهر است که زیبایی خاص خودش را دارد.

خانه بروجردیها

حمام سلطان امیراحمد:

حمام تاریخی سلطان امیراحمد یکی از حمام های منحصر به فرد ایران است و تزیین و معماری چشم نوازی دارد. این حمام بیش از 1000 متر مربع وسعت دارد و گردشگران زیادی از آن بازدید می کنند

تپه سیلک:

این تپه آثاری از یک تمدن 7500 ساله را در خود دارد و بقایای تمدنی است که در دوران کهن در کاشان وجود داشته است.

مسجد آقابزرگ:

آقابزرگ نام مجموعه ای شامل مسجد و مدرسه است که یكی از باشكوه ترین و زیباترین بناهای دوره قاجار در ایران به شمار می رود. ساختار و تزیین این مسجد بسیار چشم نواز است و نگاه های بسیاری را به خود خیره می کند

مسجد آقا بزرگ

سوغات و صنایع دستی :

یکی از لذت های سفر خرید سوغات است. در کاشان می توانید یادگاری های خوبی را برای عزیزانتان تهیه کنید و با چشیدن خوشمزه های شهر، طعم تازه ای به سفرتان بدهید.

عرقیجات گیاهی:

یکی از معروف ترین سوغاتی های کاشان عرقیجات گیاهی آن به ویژه گلاب است. از آنجا که در حوالی شهر پرورش گل محمدی صورت می گیرد می توانید گلاب مرغوبی را در کاشان پیدا کنید. عرق نعناع، عرق بیدمشک، عرق دارچین و… نیز از دیگر محصولات کاشان هستند.

شیرینی ها و خشکبار کاشان:

یکی از خوشمزه های کاشان کلوچه آن است که تفاوت زیادی با کلوچه های شمال کشور دارد. علاوه بر آن می توان از پشمک، باقلوا، سوهان، حلوا ارده، ارده شیره، نقل بیدمشکی، حاجی بادامی و جوزقند نیز به عنوان سوغات کاشان نام برد. انواع میوه خشک مثل انجیر، هلو و سیب نیز شهرت خاصی در کاشان دارد و می توانید آنها را از مغازه های فروش سوغات و قنادی ها تهیه کنید.

صنایع دستی:

مهمترین صنایع دستی کاشان قالی آن است که نامش در فهرست میراث ناملموس یونسکو قرار دارد. سفال‌ گری، شعربافی، زری بافی، مخمل بافی، زیلوبافی، گیوه بافی، نمد مالی، مسگری، مشبک کاری و منبت کاری از دیگر صنایع دستی فعال در کاشان هستند که می توانید محصولات آنها را برای عزیزانتان تهیه کنید.

غذاهای خوشمزه :

یکی از راه ها برای خلق خاطره خوش به هنگام سفر، چشیدن غذاهای سنتی هر دیار است. در کاشان می توانید به سراغ غذاهای خوشمزه این شهر بروید و طعم تازه ای به سفرتان بدهید. گوشت لوبیا، شفته، قیمه ریزه، کوفته چغندر، گوشت عدس بادمجان، گوشت لوبیای سرکه شیره و گوشت کلم و کدو و عدس پلو و کشمش و اشکنه از جمله غذاهای سنتی کاشان هستند که می توانند بهانه ای برای آشنایی با فرهنگ غذایی مقصدتان باشند.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند *
شما می توانید از این استفاده کنید HTML برچسب ها و ویژگی ها: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>